Sitede Ara
Aradığınız konu daha önce paylaşılmış olabilir!Lütfen başlamadan önce arama yapınız:

Reklam
Mutasyona uğratılan sivrisinekler sıtmaya direniyor
Sivrisinek ısırığı sonucu gelişen sıtmanın önlenebilmesi açısından anlamlı bir araştırma yapıldı. Amerikalı bilim insanları, genetik yapısını değiştirdikleri sivrisineklerin sıtma enfeksiyonuna direnebildiğini ortaya çıkardı.
İklim değişikliği yeni göç dalgalarını tetikleyebilir
ABD'deki bir araştırma şirketinin yaptığı "küresel iklim değişikliği" araştırmasına göre, 2050'li yıllarda, insanların bugün yaşadığı yaklaşık yüzde 70'inin sular altında kalacağı tahmin ediliyor.
Dünyanın ilk elektronik bitkisi üretildi
2 yıldır elektronik bitki yetiştirmek için çalışmalar yapan bilim insanları söz konusu elektronik işlem sayesinde gülün yapraklarının rengini değiştirmeyi başardı.
Tatlı su midyeleri yok oluyor
Bilim adamları, derelerdeki kuruma ve kirlenme nedeniyle tatlı su midyelerinin önemli ölçüde yok olduğunu tespit etti.
Türkiye'nin gen hafızası 'Biobank' olacak
Türkiye'de ilk kez ERÜ bünyesinde kurulacak biobank, 3 milyon DNA, RNA canlı hücre örneği ve kordon kanını saklayarak genetik araştırmaların yapılabilmesine imkan tanıyacak.
Bilim insanları suni ses teli üretti
Amerikalı bilim insanları, laboratuvar ortamında insan ses teli üretmeyi başardı. Araştırmacıların, kanser, kaza ya da başka hastalıklardan dolayı ses telleri hasar gören milyonlarca insanın seslerini yeniden kazanmasını hedeflediği belirtildi.
Rusya, nardan sonra greyfurtu da Türkiye'ye geri gönderdi
Daha önce nar ve domatesi benzer gerekçelerle Türkiye'ye geri gönderen Rusya, Türkiye’den ithal edilen 23 ton greyfurtta Akdeniz sineği bulunduğu gerekçesiyle ülkeye girişine izin vermedi.
En güçlü antibiyotiğe dirençli bakteri endişe yarattı
Uzmanlar antibiyotik kıyametinin eşiğine gelindiği uyarısında bulunuyor. Zira Çin'de en güçlü antibiyotik olan ‘polymyxins’e dirençli yeni bakteriler bulundu. Bu bakterilerin tüm dünyaya yayılmasından korkuluyor. Böyle bir durumda antibiyotikler tamamen işlevsiz kalabilir, en basit enfeksiyon hastalıkları bile artık tedavi edilemeyebilir.
Güvercinler kanseri tespit edebiliyor
Kanser teşhisinde güvercinlerin herhangi bir rolü olabilir mi? Kulağa tuhaf gelen bu sorunun yanıtı ''evet''. Güvercinlerin röntgende kanserli dokuyu tespit edebildiği anlaşıldı.
Rusya, 4 ton nar ve 20 ton domatesi Türkiye'ye geri gönderdi
Rusya, Türkiye’den ithal edilen 4 ton narda ve 20 ton domateste tehlikeli haşaratlar bulunduğu gerekçesiyle ülkeye girişine izin vermedi.
NASA'dan iklim açıklaması
Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA), atmosferdeki karbondioksit (CO2) seviyesini ölçmek amacıyla fırlattığı uydunun topladığı veriler açıklanmaya başlandı.
Beynin koruyucu tabakası ilk kez aşıldı
Bilim adamları, minik baloncuklarla kan-beyin bariyerinde geçici delikler açarak kemoterapi ilaçlarını doğrudan beyne gönderdi.
'Kanser Tenya' öldürdü
Kolombiya'da bir hasta, vücudundaki bağırsak kurdunun kanser olması nedeniyle öldü. Tıpta ilk kez görülen vaka yıllar sonra teşhis edilebildi. 41 yaşındaki hasta üç gün sonra öldü.