Hastalıklar gözyaşından teşhis edilecek
Birçok hastalığın teşhisi için zorunlu olan kan alma süreci özelikle çocuk hastalarda ciddi sıkıntı yaşatıyor. Boğaziçi Üniversitesinden bilim insanlarının çalışması, bu duruma çözüm olacak gibi görünüyor. Çünkü bazı biyobelirteçler, kablosuz sistem ile gözyaşı, ter gibi vücut sıvıları üzerinden ölçülebilecek.
Meme kanserinde '15 gen'in şifresi çözülecek
Kemoterapiye direnç geliştirdiğinden ölüm riski yaratan "üçlü negatif meme kanseri" için "gen kiti" çalışması başlatıldı. Bilkent Üniversitesi genetikçileri tarafından başlatılan çalışma dünyada ilk olma özelliği taşıyor.
Tıbbi ürün satışına sınırlandırma
Sağlık Bakanlığı İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, tıbbi cihaz satış ve tanıtımına düzenleme getirdi. Yara bandı, pamuk, diş macunu, nefes açıcı burun bantlarının arasında olduğu 10 kalem dışındaki tıbbi ürünler marketlerde, internette ya da başka bir iş yerinde satılamayacak
İlaçta molekül üretimine Türk imzası
Sağlık Bakanlığının, ilaç üretimi ve Ar-Ge'de yerli yatırımcılara destek açıklaması üzerine, TRPHARM İlaç bünyesinde, Türkiye'de ilk kez canlı hücre düzeyinde etken madde üretilecek.
Yeni bir tarantula türüne Johnny Cash'in adı verildi
ABD'de, California'daki Folsom cezaevi yakınlarında yaşayan yeni bir siyah tarantula türüne, 2003 yılında ölen ünlü Amerikalı şarkıcı Johnny Cash'in adı verildi.
21. yüzyıl 'virüs çağı' oldu
Ebola, Corona, H1N1 ve H5N1 gibi virüsler, 21. yüzyıla damgasını vururken, özellikle son 15 yılda binlerce kişinin ölümüne yol açtı.
Tüp bebek tedavisinde ERA testi uygulaması
Bahçeci Sağlık Grubu’nda görev yapan Op. Dr. Erbil Yağmur, ERA testiyle rahmin embriyoları kabul edip etmeyeceğini öngörmenin mümkün olduğunu söyledi.
Kansere karşı zafer kazanılabilir
Dünya Kanser Kontrol Örgütü Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Kutluk, kaynakların artması halinde kanserin yenilebileceğini söyledi.
Türkiye'nin üçüncü çift kol nakli yapıldı
Antalya'da beyin ölümü gerçekleşen gencin bağışlanan kollarının Mustafa Sağır'a başarıyla nakledildiği bildirildi.
İngiltere insan embriyosunun genlerini değiştirmeye izin verdi
İngiltere'de doğurganlıkla ilgili yasal düzenlemeleri yapan kurum, bir grup araştırmacıya insan embriyosunun genlerini değiştirme izni verdi.
Hayvanlar üzerinde deneyde Oxford ilk sırada
İngiltere'de hayvanlar üzerinde en çok deney yapan üniversitenin Oxford Üniversitesi olduğu bildirildi.
Balık ağları için geliştirilen boya hastanelerde de kullanılacak
Akdeniz Üniversitesinde geliştirilen antibakteriyel boya ile balık ağlarında oluşan kirliliğin önlenmesinin yanı sıra hastanelerde de hijyenik ortam sağlanacak.
Çölyak hastaları için uygulama geliştirdi
Kızı Çölyak hastası olan bir babanın geliştirdiği cep telefonu uygulaması, çok sayıda hastanın glutensiz ürünlere kolay ulaşmasını sağlıyor.